Подкаст Остапа Сливинського  
2014-04-11
Академічний подкаст Остапа Сливинського "Поневолений і визволений розум: польські письменники стосовно комунізму"

       2.jpgАкадемрізниця: Остап Сливинський  
2014-03-28
У рамках серії "Академрізниця" Остап Сливинський прочитає лекцію "Поневолений і визволений розум: польські письменники стосовно комунізму".

Польську Народну Республіку, можливо, небезпідставно називали «найвеселішим бараком соціалістичного табору»: те, що в інших країнах, насамперед в СРСР, розтягнулося на довгі десятиліття, - наскрізний контроль над культурою, цензура змісту і форми, ідеологічний терор, маргіналізація всіх незгідних чи бодай ненадійних, - у Польщі тривало лише неповні вісім років, з 1949 до 1956-го. Далі був складний «танець» влади і культури: спокуси і підступи, збільшення й зменшення доз свободи, залякування і помилування. А проте весь цей процес можна було б зобразити у формі похилої амплітуди: «відлига» кінця 50-х поклала початок неухильному «визволенню розуму», осяганню дедалі вищих ступенів свободи, що врешті-решт призвело до відкритої конфронтації між державою і суспільством в часи «Солідарності», а відтак – до демократичних трансформацій в усій Центрально-Східній Європі.Ця змінність ідеологічної напруги в часи соціалізму давала польському суспільству ще й неоціненну можливість саморефлексії: вже на зламі 50-х і 60-х років часи сталінізму в Польщі починають усвідомлюватися як період колективного «запаморочення» або – в радикальнішому формулюванні – колективного морального злочину. Зближення представників культури з комуністичною державною машиною в той час коливалося від обережної лояльності до роботи в іноземній розвідці. Психологічні, політичні і соціальні причини цього явища, осторонь якого лишилися одиниці, вже протягом десятиліть є предметом дебатів, суперечок між різними ідеологічними таборами в Польщі, підставою для вимог люстрації та приводом для нескінченних звинувачень і виправдань.

Чому інтелектуал – той, для кого свобода думки і незалежність позиції є найважливішим капіталом, - у критичній ситуації так легко пристосовується до зовнішніх ідеологічних умов? Як і коли у свідомості митця вимикається «моральний запобіжник»? Ці питання залишаються центральними в дебатах.

Лекція буде пропозицією поглянути на ці питання крізь призму конкретних біографій: Чеслава Мілоша, Єжи Анджеєвського, Тадеуша Боровського, Анджея Куснєвича, Константи Ільдефонса Ґалчинського, Віслави Шимборської. Кожен із цих «романів з режимом» по-своєму запитує про речі, аж надто актуальні для нашого тут-і-тепер: що і як може (має) протиставити інтелектуал ідеологічній пропаганді, якою мірою він може дозволити собі нейтралітет, за що він відповідальний?

Розглянемо також і те, як дискусії про «колаборацію з режимом» видатних польських письменників впливають на сучасні політичні дебати в Польщі, як факти та їх інтерпретації стають розмінною монетою в торгах між правими і лівими, «патріотами» і «євроцентристами», нативістами та космополітами.
 
2014-02-14
Академічний подкаст Христини Павлик "Бізнес та доброчинність"

 
2014-02-07
Академічний подкаст Надії Чушак "Ностальгії за соціалізмом – Югославія".

Академрізниця: Надія Чушак  
2014-01-16
У рамках серії "Академрізниця" Надія Чушак прочитає лекцію "Ностальгії за соціалізмом – Югославія".

Що таке ностальгія? За одним із визначень, запропонованим Світланою Бойм, “ностальгія – це пам’ять без відчуття провини”. Особливо доречним воно може видатися численним критикам ностальгії за недавно зниклими з карти Європи соціалістичними режимами. У політизованих публічних дискусіях у постсоціалістичних суспільствах ностальгію за соціалізмом зазвичай представляють як патологічну фіксацію на грішному минулому, що стоїть на заваді прогресові до демократичного ліберального ладу. Однак таке спрощене тлумачення складного феномену “ностальгій за соціалізмами” перешкоджає його виваженому розумінню.

У лекції мова піде про альтернативні тлумачення ностальгії, що з’явилися останнім часом у науці, зокрема про явище югоностальгії – ностальгії за Соціалістичною Федеративною Республікою Югославія. Ми розглянемо генеалогію югоностальгії, її види та інтерпретації, а відтак запропонуємо альтернативу панівному скептичному ставленню до ностальгії за соціалізмом. Це – інше – бачення явища відкриває передовсім його прихований творчий потенціал, який уможливлює для ностальгуючих активну і креатину взаємодію з минулим, а також теперішнім та майбутнім.

Лекція буде цікавою для дослідниць/дослідників пам’яті, історії, антропології, політології, пост-соціалізму і просто зацікавлених регіоном колишньої Югославії.
Академрізниця: Тарас Лучук  
2013-11-11
У рамках серії гуманітарних подкастів "Академрізниця" Тарас Лучук прочитав першу з квінтету лекцій "Методологія точного перекладознавства" – "Катулл як інтертекст". Докладніше – за посиланням.

Публічна лекція Кшиштофа Чижевського  
2013-10-28
Запрошуємо на публічний виступ Кшиштофа Чижевського "Культура і солідарність", яка відбудеться 1 листопада у великій сесійній залі Львівської міської ради (пл. Ринок, 1, 2-й поверх). Початок о 13:00.

Повертаємося до солідарності, як мандрівники повертаються додому з далекої подорожі стежками свободи. Ми створили для свободи картезіанський світогляд із людським «я» у центрі, створили для неї системи: державну (на службі національної незалежності), політичну (із владою, яку встановлює вільна воля більшості громадян) та економічну (базовану на приватній власності й вільному ринку), врешті, ми створили культуру, яка розташовує в центрі нічим не обмежене еґо митця-деміурга. Треба було часу, щоб ми зрозуміли, що свобода без рівності й братерства несе поневолення. У суверенних національних державах ми почали відчувати загрозу внутрішнього й зовнішнього насильства з боку тих, хто на власній шкірі відчув брак солідарності й кого ми навчили, що в світі точиться вічна боротьба за свої інтереси. У світі цивілізаційного прогресу і чимраз більшого добробуту, що їх ми пов’язували з демократією та культурним і економічним лібералізмом, ми переживаємо все глибші суспільні поділи, культурні конфлікти й розпад міжлюдських зв’язків. В ім’я свободи народів та емансипації індивіда ми бунтували проти колективних форм поневолення, як-от колоніального імперіалізму, репресивної держави, звичаєвого етикету чи культурно-релігійних традицій. Постійно розширюючи поле індивідуальної свободи, ми почали пізнавати гіркий смак відчуження, еґоїзму та самотності серед інших, а також депресії, цієї найпоширенішої хвороби ліберальних суспільств. Треба було цього досвіду сучасності, щоб ми усвідомили, що людина народжується для свободи, але стає справді вільною тоді, коли зможе добровільно від неї відмовитися.
Тому повертаємося до солідарності. ...

Виступ можна переглянути тут. Текст виступу українською тут.


Чаргород  
2013-09-13
Чаргород: поезія Богдана Ігоря Антонича, живопис Олега Рибчинського / Упорядники: Наталя Бабалик, Олена Галета, Євген Гулевич, Зоряна Рибчинська. Дизайн Юрка Морикваса. – Львів: Центр гуманітарних досліджень; Видавництво Старого Лева, 2013. – 112 с.
Академрізниця: Борис Потятиник  
2013-07-11

Черговий випуск серії подкастів “Академрізниця”: Борис Потятиник: семіоцентризм і семіоекспансія

Університетський діалог № 18  
2013-05-14
Вийшов друком новий, 18 випуск з серії "Університетські діалоги": Марко Павлишин. Література, нація і модерність. – Львів: Центр гуманітарних досліджень; Київ: Смолоскип, 2013. – 88 с. (“Університетські діалоги”, № 18)

Свято музики у Львові  
2013-04-23
Цього року 21 червня Львів доєднається до світового Свята музики. Вітаємо гарну ініціативу! 
Університетський діалог № 17  
2013-03-12
Раді повідомити, що вийшов друком черговий, 17 випуск з серії "Університетські діалоги": Даріуш Чая.Антропологія як духовна вправа. – Львів: Центр гуманітарних досліджень; Київ: Смолоскип, 2012. – 88 с. (“Університетські діалоги”, № 17) (“Університетські діалоги”, № 17)

Палімпсест  
2013-02-22
У Науковій бібліотеці Університету (вул. Драгоманова 5) відкрито виставку проекту "Палімпсест". Запрошуємо!Університетський діалог № 16  
2013-02-05
Вийшов друком 16 випуск з серії "Університетські діалоги": Валлін-Вейє, Ганс Йорґен. Квіти, краєвид, література. – Львів: Центр гуманітарних досліджень; Київ: Смолоскип, 2012. – 80 с. (“Університетські діалоги”, № 16) (“Університетські діалоги”, № 16)

Університетський діалог № 15  
2013-01-23
Вийшов друком 15 випуск з серії "Університетські діалоги": Ревакович, Марія. Гендер, географія, мова: у пошуках ідентичності в сучасній українській літературі. – Львів: Центр гуманітарних досліджень; Київ: Смолоскип, 2012. – 72 с. (“Університетські діалоги”, № 15)

Місця майбутньої спадщини  
2012-09-20
3 початку 2012 року Центр гумнітарних досліджень разом зі своїми партнерами з Амстердаму та Бухаресту втілюватиме міжнародний проект "Місця майбутньої спадщини". Докладніше.Університетський діалог Томаша Галіка  
2012-09-17
У понеділок 17 вересня 2012 року о 15:15 у Дзеркальній залі Львівського національного університету імені Івана Франка відбудеться Університетський діалог чеського філософа, соціолога і богослова Томаша Галіка “Європа між секуляризмом і християнством”.
Університетський діалог Ендрю Верніка  
2012-03-20
У четвер 29 березня 2012 року о 15:15 у Дзеркальній залі Львівського національного університету імені Івана Франка відбудеться Університетський діалог знаного у світі історика ідей та соціолога культури Ендрю Верніка “Зміїний укус, або заперечний дарунок”.

Vernick.gifУніверситетський діалог Гууса Екстра  
2012-02-19

У четвер 23 лютого 2012 року о 15:15 у Дзеркальній залі Львівського національного університету імені Івана Франка відбудеться Університетський діалог голландського вченого-соціолінгвіста Гууса ЕкстраБагатомовна Європа: виклики і перспективи”.

Extra.gif


Інтелектуальна біографія Наталі Яковенко  
2011-12-12
У четвер 14 грудня о 18:00 в конференц-залі Центру міської історії Центрально-Східної Європи, що на вул. акад. Богомольця, 6 у Львов, відбудеться чергова зустріч із циклу “Інтелектуальна біографія”. Цього разу гостею буде відомий історик. професор Києво-Могилянської академії, дослідниця української шляхти та козацтва Наталя Яковенко.Університетський діалог Наталі Яковенко  
2011-12-05


Бібліотека з культурології та соціології  
2011-12-02
Відновлює свою роботу бібліотека  Центру гуманітарних досліджень з фондом бл. трьох тисяч книжок з культурології та соціології . Адреса - вул. Саксаганського 1/100.Час роботи: середа і п'ятниця від 11 до 15 год.Освіта як рушій розвитку  
2011-10-27

У п'ятницю, 28 жовтня 2011 року Центр гуманітарних досліджень спільно зі словацькою неурядовою організацією “Academia Istropolitana Nova” (м. Братислава), проводять міжнародну конференцію "Освіта як рушій розвитку громадянського суспільства (обмін досвідом між Україною та Словаччиною)". Початок конференції о 10:00. Місце - Дзеркальна зала Університету. Реєстрація учасників - о 9.30. Програма конференції - тут.


Троянда краси  
2011-10-26

МО "Дзиґа" запрошує на літературну зустріч з Марією Габлевич у кав'ярні-книгарні "Кабінет" 27 жовтня о 18 год. Розмова торкнеться "Сонетів" Вільяма Шекспіра, дослідженню яких Марія Габлевич присвятила все життя, проблемам перекладу з англомовної прози, драматургії та поезіїї і не тільки... Розмову з циклу зустрічей з перекладачами "Третій Світ" модерує Наталя Трохим.


подкаст з Гансом Йорґеном Валліном-Вейє  
2011-10-19
На терміналі українських подкастів слухайте Університетський діалог відомого скандинавського антрополога, соціолога та есеїста Ганса Йорґена Валліна-Вейє.


науковий семінар з Олександром Мотилем  
2011-10-19
Програма Міжнародні індивідуальні Гуманітарні Студії (МІГуС) запрошує на семінар "Чи має шанс український авторитаризм: перспектива історика і політичного аналітика"за участю Олександра Мотиля, проф. Ратгерського університету, автора книжок з історії українського націоналізму, розвитку пост-радянських країн, теорії імперій а також двох повістей-бестселерів та постійного блоггера про пост-помаранчеву   Україну на Foreign affairs. Семінар відбудеться у четвер  20.10.11 р. о 15.00 год., за адресою вул.  Саксаганського, 1, кім. 100.Університетський діалог Ганса Йорґена Валліна-Вейє  
2011-09-30
У середу 12 жовтня 2011року о 15:15 у Дзеркальній залі Львівського національного університету імені Івана Франка відбудеться Університетський діалог скандинавського антрополога, соціолога, есеїста Ганса Йорґена Валліна-Вейє “Квіти, краєвид, література”.
Університетський діалог №13  
2011-09-30

Чи можна написати історію Львівського університету?


Інтелектуальна біографія Ольги Токарчук  
2011-09-07
У четвер 15 вересня 2011 року о 15:15 в Дзеркальній залі Львівського національного університету імені Івана Франка відбудеться зустріч з відомою польською письменницею, авторкою семи романів, а також книжок оповідань, повістей та есеїв Ольгою Токарчук.Університетський діалог № 14  
2011-09-01

Ми раді повідомити, що 1 вересня вийшло друком чергове видання Центру з серії "Університетські діалоги":
Мозер, Міхаель. Український П'ємонт? Дещо про значення Галичини для формування, розбудови й збереження української мови (“Університетські діалоги” № 14)We are glad to announce the fourteenth issue of the University Dialog Series published by the Centre for Humanities. The edition presents the outputs of Public Lecture by Michael Moser, well-known Austrian scholar, professor of the Institute for Slavic Studies at the University of Vienna: “The Ukrainian Piedmont? On the significance of Galicia for the formation, elaboration, and maintenance of the Ukrainian language” ("University Dialogs" № 14)
Університетський діалог № 12  
2011-07-28
Вийшло друком чергове видання Центру з серії "Університетські діалоги":
Чижевський, Кшиштоф. Чужий – Інша – Свої: розмова над берегом ріки. – Львів: Центр гуманітарних досліджень; Київ: Смолоскип, 2011. – 96 с. (“Університетські діалоги”, № 12)Про історії літератури та інші видання ЦГД  
2011-06-14
15 червня 2011 р. о 18:00 в книгарні "Є" у Києві (вул. Лисенка, 3, ст. м. «Золоті Ворота») відбудеться круглий стіл "Сучасний формат академічних видань".
Університетський діалог Адама Поморського  
2011-05-23

25 травня 2011 року о 15:00 у конференційній залі філологічного факультету Львівського національного університету імені Івана Франка (вул. Університетська 1, ауд. 312) за підтримки Польського інституту у Києві відбудеться Університетський діалог Адама Поморського (Польща, Варшава) Минуле не відкидає тіні: польсько-українські культурні стосунки та  культура польсько-українських стосунків.

Pomorski-1.gif


Інтелектуальна біографія Юрія Тарнавського  
2011-05-12
У четвер 19 травня 2011 року о 16:30 в Дзеркальній залі Львівського національного університету імені Івана Франка відбудеться зустріч з письменником і перекладачем, співзасновником Нью-Йоркської Групи й співредактором "Нових Поезій" Юрієм Тарнавським.


Подкаст з Кшиштофом Чижевським  
2011-05-10
Університетський діалог з Кшиштофом Чижевським ("Чужий - Інша - Свої: Розмова над берегом ріки") слухайте за цим посиланням.
Університетський діалог Марка Павлишина  
2011-05-04
11 травня 2011 року о 16:30 у конференційній залі філологічного факультету Львівського національного університету імені Івана Франка (вул. Університетська 1, ауд. 312) відбудеться Університетський діалог професора Університету Монаша (Мельбурн, Австралія) Марка Павлишина "Література й модерність: думки про прозу".

Подкаст з Міхаелем Мозером  
2011-05-04
Університетський діалог з проф. Міхаелем Мозером ("Український П'ємонт? Галичина і українська мова у ХІХ-ХХІ ст.") слухайте за цим посиланням.
Подкаст з о. Борисом Ґудзяком  
2011-05-03
Університетський діалог з о. Борисом Ґудзяком ("Страх, ціна гідності і майбутнє української вищої освіти") слухайте на сайті українських подкастів. Також дивіться відео з виступу. 
Університетський діалог Даріуша Чаї  
2011-03-30

6 квітня 2011 року о 15:00 у Дзеркальній залі Львівського національного університету імені Івана Франка відбудеться Університетський діалог професора Інституту етнології та культурної антропології Яґеллонського університету (Краків, Польща) Даріуша Чаї "Причинки до антропології міста: міфічний образ Венеції".


Семінар Університету Уяви  
2011-03-25
29 березня 2011 року о 15:00 у семінарській залі Центру гуманітарних досліджень Львівського національного університету імені Івана Франка відбудеться семінар на тему "Університет Уяви: інтелектуальний е-форум для академічної спільноти". Семінар веде Євгенія Нестерович. 
2011-02-23
16 березня 2011 року о 15:00 у Дзеркальній залі Львівського національного університету імені Івана Франка відбудеться Університетський діалог відомого австрійського мовознавця і україніста Міхаеля Мозера "Український П'ємонт? Галичина і українська мова у ХІХ-ХХІ ст."


Фулбрайтівський семінар  
2011-02-04

11 лютого 2011 року о 13.00 в Центрі гуманітарних досліджень на вул. Саксаганського 1/100 відбудеться семінар з написання конкурсних робіт для студентів, аспірантів та молодих викладачів з  гуманітарних, технічних та природничих дисциплін. Семінар організовують представники Програми наукових обмінів ім. Фулбрайта.Університетський діалог отця-доктора Бориса Ґудзяка  
2011-02-01
10 лютого 2011 року о 15:00 у Дзеркальній залі Львівського національного університету імені Івана Франка відбувся Університетський діалог отця-доктора Бориса Ґудзяка "Страх, ціна гідності і майбутнє української вищої освіти". Відео з виступу тут.

 
2011-01-25


Вітаємо з Різдвом Христовим  
2011-01-11

poshtiwka.jpg


Університетський діалог Данути Сосновської  
2010-11-22

Sosnowska-.gif"Інтелектуальна біографія": Кшиштоф Чижевський  
2010-11-09

У четвер 11 листопада о 17:00 семінар "Інтелектуальна біографія" запрошує на близьку розмову з польським практиком ідеї, аніматором культури, поетом і есеїстом, редактором, президентом Фундації "Пограниччя" у Сейнах Кшиштофом Чижевським.


Тлом для його роздумувань є практикування пограниччя, і то в діалозі.

 

Лінія повернення:

Про практикування пограниччя в діалозі з Чеславом Мілошем,


одним з останніх громадян Великого князівства Литовського, що є ще одним, розповсюдженим в Польщі, Литві і Білорусі, означенням людини пограниччя.


Невипадкові місця зустрічі, час, дійові особи. Тільки з перспективи часу спостережуємо, що наше життя було повне знаків, поставлених нам на шляху.


Зустріч відбудеться на Факультеті культури і мистецтв, вул. Валова 18.Університетський діалог Кшиштофа Чижевського  
2010-11-03

Czyzewski.gif

Університетський діалог Марка Павлишина  
2010-06-25

У вівторок 29 червня о 15:00 Центр гуманітарних досліджень запрошує на зустріч з австралійським дослідником-україністом, професором Університету Монаша Марком Павлишиним.

Про пошуки мови і народження нації, про письменницьку двомовність і Україну по обидва боки кордону, про все, що ви хотіли, але не мали нагоди спитати раніше.

Зустріч відбудеться на вул. Саксаганського 1, кім. 100. Модератор - Олена Галета.
"Інтелектуальна біографія" Лінди Грей  
2010-06-01
У п'ятницю 4 червня о 17:00 Центр гумаінтарних досліджень запрошує на зустріч з американською дослідницею, професором історії Університету Вермонт пані Ліндою Грей. Лінда захистилася з мікроісторії в McGill University 1999 року на тему “Narratives and Identities in the Saint Lawrence Valley, 1667-1720"Упродовж її тривалої академічної кар'єри Лінду цікавили і все ще цікавлять американська та європейська (французька, голландська, данська) колоніальні історії, жіночі студії середньовіччя, самоінтерпретації "Заходу" і "західної цивілізації", а також антропологічний вимір історіописання. У 2008 році вона викладала на експериментальній магістерській програмі з культурології Львівського національного університету імені Івана Франка курс Memoirs as History and Literature ("Спогади як історія й література"). 
Розмова відбудеться англійською мовою; місце зустрічі - вул. Саксаганського 1, кім. 100. Модератор - Ірина Старовойт.Університетський діалог № 16
Університетський діалог № 15
Бібліотека з культурології та соціології
Університетський діалог № 14
Університетські діалоги на сайті українських подкастів
Богдан Ігор Антонич
Відкритий гуманітарний архів

Розсилка ЦГД


Center for the Humanities 2006